KANCELARIA ADWOKACKA
MARLENA HERMAN
ul. Leszczyńskiego 4/32, 50-078 Wrocław
adw.marlenaherman@gmail.com
+48 609 536 980
adw. Marlena Herman
Mimo, że lato powoli dobiega końca, upały w dalszym ciągu nie odpuszczają. Wraz z nimi, niestety aktualny pozostaje problem pozostawiania zwierząt w nagrzanym samochodzie. Temperatura w samochodzie podczas letniej, upalnej pogody, potrafi dobić nawet do 70 stopni Celsjusza.
Co grozi za zostawienie zwierzęcia w nagrzanym samochodzie, bez dostępu do wody i świeżego powietrza?
Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 17 ustawy o ochronie zwierząt, Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu.
Sprawca tego przestępstwa, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Dodatkowo, w razie skazania za znęcanie się nad zwierzęciem, Sąd obowiązkowo orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem. Sąd ma także możliwość orzeczenia zakazu posiadania zwierząt. Kolejną dolegliwością po stronie sprawcy jest obligatoryjne orzeczenie nawiązki w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.
Jak jednak zachować się, widząc zamknięte w nagrzanym samochodzie zwierzę?
Przede wszystkim, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy pojazd nie jest otwarty. Jeżeli drzwi są jednak zamknięte, a w dalszym ciągu w pobliżu nie widać właściciela pojazdu, który będzie mógł uwolnić zwierzę, mamy prawo podjąć bardziej radykalne działania w celu ratowania zwierzęcia, na przykład poprzez wybicie szyby. W takiej sytuacji, jesteśmy chronieni przez prawo, ponieważ życie zwierzęcia jest dobrem wyższym od dobra materialnego w postaci wybitej szyby. W myśl art. 26 § 1 kodeksu karnego, Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
Najlepiej jednak będzie, jeżeli przed podjęciem radykalnych działań powiadomimy policję, a także udokumentujemy zdarzenie, np. nagrywając je telefonem lub będziemy mieć świadka całej sytuacji. Uchroni to przed ewentualnymi zarzutami właściciela pojazdu o bezzasadne wybicie szyby.
NIP: 9112049016
REGON: 526312873
Nr rachunku: 61 1020 5297 0000 1202 0286 4056
PKO B.P.
KANCELARIA ADWOKACKA
MARLENA HERMAN
Obserwuj mnie na social media